این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنفرانس
| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

پيام رئيس بنياد ملّي نخبگان به همايش بزرگداشت مرحوم علّامه سيّد محمّد حسين طباطبايي(ره) در تبریز

دكتر سورنا ستاري؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئيس بنياد ملّي نخبگان به مناسبت برگزاری همايش بزرگداشت مرحوم علّامه سيّد محمّد حسين طباطبايي در تبریز پیامی صادر کرد.

متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

از جمله وعده هاي خلل‌ناپذير الهي، وعده عطا نمودن علم نافع  به انسان‌هاي شايسته و برگزيده است تا ايشان چون چراغي تابناك راهنماي مردمان قرار گيرند و به واسطه حضورشان  در جامعه، كانون علم و معرفت فروزان شوند و الحق كه علّامه دوران و اعجوبه زمان، حضرت آيت الله سيد محمّد حسين طباطبايي  (قدس  سره الشريف) يكي از اين بندگان شايسته و منتخب الهي بود.

مرحوم علّامه كه رضوان خداوند بر او باد   در فلسفه، تفسير، علم حديث، فقه و اصول، عرفان اسلامي و  ادبيّات عرب  جامع بين علم و عمل بود ونيز در بسياري از علوم ديگر مانند علوم غريبه ، علم اعداد و حساب جمل و جبر و مقابله و هندسه فضايي و مسطح و حساب استدلالي سهمي بسزا داشت. ايشان از علم روز و رسيدگي به نيازهاي علمي جوانان نيز غفلت نمي ورزيد و با تأليف كتابهاي متعدد سعي بر آشنا ساختن جوانان با مباحث فلسفي روز داشت.

مراوده علمي بيش از دو دهه ايشان با دانشمند فرانسوي پرفسور هانري كربن دليلي  ديگر بر اين مدعاست. اين مرد الهي با تربيت شاگرداني ممتاز همچون علّامه شهيد استاد مرتضي مطهري دين بزرگي به جامعه ايران دارد. آري ايشان به حق كانون علم و ادب و فرهنگ ايران و اسلام به شمار مي آمد و از مصاديق انسانهايي  بود كه مولاي متّقيان امير مومنان علي (ع) در توصيف آنها فرمود: ((ايشان در روي زمين جانشينان خدا و داعيان بشر بسوي دين خدا مي باشند، آه آه  چقدر اشتياق زيارت و ديدارشان را دارم)).

از اين رو شايسته است كه عموم مردم ايران به ويژه جامعه علم و فناوری و نخبگان و صاحبان استعدادهاي برتر با مطالعه آثار و سلوك زندگي اين اسطوره علم و عمل  راه مستقيم سعادت و هدايت را دريابند و در جهت رشد و تعالي  خود و جامعه اسلامي بيش از پيش كوشا باشند. توفيق همه خدمتگزاران به عرصه  علم و فرهنگ ايران اسلامي را از خداوند متعال خواستارم.بازگشت1395/08/20
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !